• image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

GreekEnglish
17Μαρ2017

Ελπιδο-Πλεξίματα  17  - 19 Μαρτίου 2017

Το Ελπιδοχώρι μέσα στο πλαίσιο των δράσεών του που είναι Περιβάλλον, Παράδοση, Πολιτισμός, Προσωπική ανάπτυξη ξεκινά έναν καινούργιο κύκλο δράσεων που είναι βασισμένες στην Παράδοση.

Ένα μεγάλος μέρος  της Ελληνικής Παράδοσης είναι το πλέξιμο.  Οι Ελληνίδες έπλεκαν και ύφαιναν δημιουργώντας από τα καθημερινά ρούχα τους έως αριστουργήματα τέχνης για τις προίκες των κοριτσιών τους Στην πορεία αυτό ατόνησε.  Τα τελευταία χρόνια όμως όλο και περισσότεροι (ακόμη και άνδρες) ασχολούνται μ’ αυτή την τόσο δημιουργική και χρήσιμη ενασχόληση.

Ελάτε να ανακαλύψουμε τη χαρά της δημιουργίας μέσω του πλεξίματος αλλά και της χαλάρωσης που προσφέρει.

Ένα τριήμερο πλεξίματος, χαράς, δημιουργικότητας,  φυσικής ζωής, διατροφικής νοστιμιάς και υγείας.

• Θα μάθουμε νέα σχέδια κάτω από την επίβλεψη της Μαριέττας Ιωσηφίδου.
  • Θα ανταλλάξουμε απόψεις και σχέδια
  • Θα λύσουμε απορίες.
  • Θα επισκεφθούμε ένα παραδοσιακό οικογενειακό οινοποιείο
  • Θα χαρούμε τη φύση
  • Θα φάμε χορτοφαγικά
  • Θα ανταλλάξουμε, θα επικοινωνήσουμε, θα διασκεδάσουμε.

Πρόσβαση - Διαμονή

Η μετάβαση από και προς το Ελπιδοχώρι γίνεται με ΙΧ, κατόπιν σχετικής συνεννόησης ώστε να υπάρξει χαμηλότερο κόστος στα μεταφορικά.

Η διαμονή γίνεται στο καταφύγιο του χώρου. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Πρόγραμμα - Δημιουργίες

Παρασκευή  17 Μαρτίου

Θά πλέξουμε γάντια χωρίς δάχτυλα με βελόνες.

Σχέδιο της Μαριέτας Ιωσηφίδου

Σάββατο 18 Μαρτίου   

Θα πλέξουμε  στριφτό-δαντελένιο γιακά 

καί πορτοφολάκι με δύο διαφορετικές πλέξεις

Κυριακή 19 Μαρτίου

Θα δημιουργήσουμε ένα πασχαλινό  καλαθάκι

Πλήρες πρόγραμμα εδώ

Οι θέσεις για όλο το τριήμερο είναι αυστηρά 15

· Εγγραφές θα γίνονται δεκτές έως τις 12 Μαρτίου.

· Εγγραφές early bird με μειωμένη τιμή έως τις 26    Φεβρουαρίου.

· Δυνατότητα συμμετοχής μόνο για το Σάββατο 18  Μαρτίου χωρίς διαμονή.

Η εγγραφή θεωρείτε δεδομένη μετά την κατάθεση της προκαταβολής και την αποστολή του παραστατικού της κατάθεσης.

Ρωτήστε μας για τις λεπτομέρειες στο 694 59 58 181

ή

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. 

Βιογραφικό

Μαριέττα Ιωσηφίδου

Εκπαιδευτική – Επαγγελματική Εμπειρία

1996-2013: Εργάστηκα με την ειδικότητα της Ψυχολόγου σε δομές της Θεσσαλονίκης με αντικείμενο το παιδί και την οικογένεια. Συνταξιοδοτήθηκα Οκτώβριος 2013.

Πλέκω με βελονάκι και βελόνες από τα παιδικά μου χρόνια. Μια διαδικασία που διδάχτηκα μέσα από τις οικογενειακή μου κουλτούρα και ολοκληρώθηκε και καλλιεργήθηκε με σεμινάρια που παρακολούθησα στις Ηνωμένες Πολιτείες κατά την διάρκεια Σπουδών μου και μέσω του Διαδικτύου.

Διδάσκω πλέξιμο με βελόνες και βελονάκι σε δημιουργικά εργαστήρια της Θεσσαλονίκης και στο Πολιτιστικό Σύλλογο Λάκκωμα Χαλκιδικής.

Μέλος της διαδικτυακής παγκόσμιας κοινότητας πλεξίματος Ravelry.com

Όπου υπάρχουν στην προσωπική μου σελίδα σχεδιαστών, τα  σχέδιά μου γραμμένα στα αγγλικά και ελληνικά, Ravelry: http://www.ravelry.com/designers/marieta-iosifidou

Διατηρώ blog http://marietasyarnland.blogspot.gr/ με στόχο την επικοινωνία και αναμετάδοση της γνώσης σε θέματα πλεξίματος.

Δουλειά μου έχει δημοσιευθεί στο περιοδικό Brava τεύχος Δεκεμβρίου 2014

Οργάνωσα την εκδήλωση WWKIP – World Wide Knitting in Public Places 2015 και 2016 στη Θεσσαλονίκη. 

Τι να φέρω μαζί μου

Στρογγυλές βελόνες Νο 7 ή 7,5, βελονάκι Νο 4 ή 4,5, σημειωματάριο, φωτογραφική μηχανή, φακό, παπούτσια κλειστά, σαγιονάρες, ρούχα κατάλληλα για διακοπές στην απόλυτη φύση, απαραίτητα φάρμακα, ιδιαιτερότητες φαγητού, κάποιας μορφής αδιάβροχο, ότι χρειάζομαι για τον ύπνο (σεντόνια, κουβέρτες, ή sleeping bag), προσωπικά αντικείμενα καθαριότητας,

Ευρύτερη περιοχή

Μόλις 150 χιλιόμετρα νότια της Αθήνας το Ελπιδοχώρι είναι ιδανικό για ημερήσιες εκδρομές και εξορμήσεις στην ευρύτερη περιοχή, χάρη στην προνομιακή θέση του.

Σε μια απόσταση 20 χιλιομέτρων μπορείτε να βρείτε μια πληθώρα τοποθεσιών με ιστορική σημασία ή με φυσική ομορφιά όπως :

- Το πλήρως λειτουργικό αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου με την εκπληκτική ακουστική του. Είναι χωρητικότητας 15.000 ατόμων και κάθε καλοκαίρι διοργανώνονται παραστάσεις.

- Οι αρχαίες Μυκήνες. Υπάρχει ένα μονοπάτι στο Ελπιδοχώρι το οποίο μας οδηγεί κατευθείαν εκεί. Ίσως θα μπορούσατε να μας βοηθήσετε να βάλουμε σήματα και ταμπέλες στην διαδρομή.

- Αρχαία Νεμέα. Το σημείο όπου συντελέστηκε ένας από τους άθλους του Ηρακλή.

- Οι πανέμορφες παραλιακές πόλεις του Άργους, του Ναυπλίου και της Κορίνθου.Όλες με βαριά ιστορία που χάνεται στα βάθη της αρχαιότητας με υπέροχη φυσική ομορφιά και φανταστικές γαλάζιες ακτές.

Continuing on this website you accept the use of cookies on your device as described in politics cookies. Read More